Układ strony a pozycjonowanie

Właściciele dużych portali internetowych (czyli np. internetowych sklepów) nigdy nie pozycjonują ich na własną rękę. Zawsze robią to z pomocą doświadczonych specjalistów od branży SEO, więc to właśnie im zlecają to zadanie. Jeżeli jednak na ten moment profesjonalna agencja marketingowa jest dla ciebie zbyt droga i po prostu nie stać cię na to, by nawiązać z nią fajną dłuższą współpracę i skorzystać z jej usług, zlecając jej pozycjonowanie, póki co musisz niestety dbać o swoją stronę samodzielnie, co też jednak da się uczynić. Najpierw sprawdź więc, w jaki stanie jest twoja witryna w chwili obecnej, by dopiero potem ustalić, co takiego mógłbyś z nią zrobić.

Przeprowadź wstępny audyt i oceń w jego ramach układ witryny. Wbrew pozorom ma on bezpośrednie przełożenie na skuteczność pozycjonowania i efektywność wszelkich innych działań marketingowych.

Zapewne już wiesz, że na pozycjonowanie stron internetowych wpływ ma olbrzymia ilość elementów. W dzisiejszym tekście zajmiemy się wyłącznie jednym z nich, czyli mówiąc wprost i dokładnie – układem strony oraz rozkładem jej poszczególnych segmentów. Sam przecież wiesz, że ten układ ma ogromne znaczenie. Jeżeli wchodzisz na stronę, która mogłaby zainteresować cię swoją treścią, ale która jest źle zorganizowana, przez co trudno ci się po niej porusza, najprawdopodobniej nie wytrzymasz na niej zbyt długo i zamkniesz ją już po paru minutach albo i wcześniej, udając się do czytelniejszej i łatwiejszej w odbiorze konkurencji.

Twoja strona internetowa ma być komfortowa dla Internauty. Audyt sklepu internetowego czy audyt witryny może bardzo szybko i łatwo wykazać, że ta witryna ma np. niewłaściwy układ. Musisz jednak zdawać sobie sprawę z tego, że ten układ nie jest oceniany wyłącznie przez czytelników, czyli Internautów. Roboty Google też biorą go pod uwagę, w momencie gdy przyznają witrynom konkretne pozycje.

Sam tekst powinien być natomiast wartościowy i ciekawy. Musi przyciągać wzrok i sprawiać, że Internauta naprawdę będzie chciał go przejrzeć i zrobi to z przyjemnością, nie ograniczając się wyłącznie do spojrzenia na kilka linijek pierwszego akapitu. Unikaj zbyt długich i monotonnych bloków tekstów. Zawsze rozdzielaj je nagłówkami lub podtytułami i zmieniaj kolor czcionki, podkreślaj ciekawsze fragmenty oraz pogrubiaj te treści, które są w tekście najważniejsze. Używaj też elementów graficznych. One akurat bezpośrednio przekładają się na pozycjonowanie stron internetowych. W każdym tekście powinno znaleźć się miejsce dla jakichś zdjęć bądź obrazków.

Darmowe audyty SEO – czy warto z nich korzystać?

Gdyby pieniądze nie stanowiły przeszkody na drodze do osiągania różnych celów, wszyscy mogliby te cele bez problemu osiągać i każdy dałby sobie radę chociażby z prowadzeniem własnego biznesu. Ale tak oczywiście nie jest. Nawet audyt sklepu internetowego, poprzedzający zawsze pozycjonowanie sklepu internetowego, jest przecież kosztownym rozwiązaniem, bo płaci się za niego od kilku do nawet kilkunastu tysięcy złotych!

Czy można taniej? Ano można. Istnieje też coś takiego jak zupełnie darmowy audyt SEO. Nie trzeba się na nim znać, by się domyślać, że będzie się on różnić od typowego płatnego audytu i w jego ramach człowiek uzyska dostęp do mniejszej ilości opcji i tym samym mniejszej ilości informacji na temat swojej własnej internetowej strony. To jest właśnie podstawowa wada darmowych audytów. Czy jednak jest ona wystarczającym powodem do tego, by z tych narzędzi w ogóle nie korzystać, nawet jeśli nie ma się pieniędzy na pełnopłatne analizy przeprowadzane przez agencje e-commerce?

Audyt, który jest przeprowadzany za darmo, nigdy nie będzie przeprowadzany ręcznie. To po prostu niemożliwe. Czas kosztuje, podobnie zresztą jak włożona w daną czynność praca i zaangażowanie, tak więc rozwiązania darmowe są rozwiązaniami mocno zautomatyzowanymi i tak samo to wygląda w przypadku darmowych audytów SEO i wszelkich innych czynności związanych z branżą SEO. Każdy może z tych rozwiązań skorzystać, bo w tym celu wystarczy po prostu skorzystać ze specjalnych i ogólnodostępnych generatorów, które w ciągu dosyć krótkiego czasu potrafią przeanalizować całą stronę i sklep internetowy.

Nie trzeba wprowadzać do nich jakichś licznych i nietypowych informacji na temat witryny. Wystarczy do odpowiedniego okienka wpisać adres konkretnego portalu, by generator zaraz potem zaczął pracować i zaczął przeprowadzać darmowy audyt. Informacje uzyskane w ramach tej analizy zwykle trafiają do oddzielnego dokumentu, który potem może zostać przesłany na adres mailowy osoby zainteresowanej, aby miała ona do niego swobodny i nieograniczony dostęp.

To wszystko brzmi naprawdę świetnie, przynajmniej w teorii i na pierwszy rzut oka. Skoro bowiem istnieje coś takiego jak totalnie darmowy audyt SEO, na który nie trzeba przeznaczyć nawet jednego grosza, teoretycznie nikt już nie powinien płacić za przeprowadzanie podobnych analiz. A jednak tkwi tutaj niejeden haczyk. Generatory nie są bowiem w stanie przeprowadzić takiej analizy w sposób bardzo dokładny i rzetelny i właśnie o tym należy pamiętać. Audytem mimo wszystko powinni zajmować się specjaliści, a nie roboty.

Jakie są rodzaje reklamy w internecie?

Marketing internetowy to szansa, żeby zaistnieć na rynku dla mniejszych firm. To dlatego, że tradycyjny marketing, jak reklama w radiu, telewizji, czy banery reklamowe, są bardzo drogie, a wiele firmy ma już wyrobioną pozycję, a dzięki temu lepsze oferty. W starym modelu marketingu nie ma za wiele miejsca na nowych graczy, a inaczej jest w przypadku Internetu.

Bardzo często zdarza się bowiem, że tradycyjne biznesy mają duże trudności, żeby zaistnieć w Internecie. Ich działanie zwykle ogranicza się do zlecenia pierwszej lepszej strony internetowej i założeniu mediów społecznościowych. Dzieje się tak dlatego, że osoba zarządzająca biznesem nie dostrzega nowych możliwości, które pojawiły się w Internecie. To właśnie dzięki temu w Internecie jest nadal wiele przestrzeni do zagospodarowania, dość małym kosztem.

Jaką formę może mieć reklama w Internecie?

Rodzajów marketingu Internetowego jest naprawdę dużo, jednak istnieją trzy główne dziedziny.

Pierwsza z nich to pozycjonowanie i optymalizacja stron internetowych, a więc proces mający na celu pozyskiwanie ruchu organicznego z wyszukiwarki. Proces ten nosi nazwę SEO, a składa się na niego linkowanie strony oraz optymalizacja pod czynniki techniczne i wytyczne wyszukiwarki.

Druga dziedzina to media społecznościowe, które odgrywają dwojaką rolę. Pierwsza, zyskująca na popularności i wadze, rola, to budowanie marki, czy raczej świadomości marki w przestrzeni internetowej. Polega to po prostu na dodawaniu treści na popularne media społecznościowe, które mają poprawiać wizerunek firmy, tak żeby kojarzyła się możliwie najlepiej. Ta rola nie ma bezpośredniego wpływu na sprzedaż, choć oczywiście w sposób pośredni na nią wpływa. Druga rola to po prostu reklamy w mediach społecznościowych. Na naszym rynku królują reklamy na popularnym Facebooku, które pozwalają dotrzeć do określonej grupy odbiorców. Takie reklamy mogą mieć cel sprzedaży bezpośredniej lub nawet zwiększania zasięgów, a więc mogą uczestniczyć również w procesie budowania marki.

Trzecia dziedzina to połączenie SEO z reklamą w wyszukiwarce. Na przykład za pomocą Google Ads ​jesteśmy w stanie odpłatnie zająć pierwsze pozycje w wyszukiwarce. W przeciwieństwie do SEO nie uzyskujemy tu ruchu organicznego, darmowego, a płacimy za każde kliknięcie. Mimo wszystko z uwagi na trafność takiej reklamy pod konkretne zapytania sprzedażowe bardzo często okazuje się ona opłacalna.

Marketing w Internecie jest dość skomplikowany, dlatego wiele osób podejmuje współpracę z agencją, która dba o wszystkie trzy wymienione wyżej filary.

Strona internetowa – dla kogo jest polecana?

W dzisiejszym świecie znaczna część osób przeniosła się do świata wirtualnego. I nie jest w tym nic złego. Ponieważ z własnego domu w zaciszu możesz przy komputerze zrobić zakupy, obejrzeć film, uczyć się czy po prostu grać. Jeśli prowadzisz jakąkolwiek działalność gospodarczą, to powinieneś mieć stworzoną stronę internetową. Zapytasz się – po co mi taka strona? A po to, aby pokazać całej Polsce i światu czym się zajmujesz. Po to, aby zyskać większą ilość klientów, a co za tym idzie zwiększyć swoje dochody. Jeśli Twoja działalność i produkty, które oferujesz są wysokiej jakości, to szybko ta wieść rozniesie się po Internecie i zyskasz jeszcze więcej klientów. Właśnie dlatego powinieneś mieć stronę internetową.

Jak powinna wyglądać strona internetowa?

Każda strona internetowa powinna być przede wszystkim czytelna. Oczywiście głównym założeniem strony jest przedstawienie w jak najlepszym świetle produktu czy usługi, którą oferujesz. Dlatego opisy na stronie powinny być czytelne i zrozumiałe. Strona powinna posiadać także aktualne dane kontaktowe. Kolejną ważną rzeczą jest cennik, dzięki któremu klient będzie wiedział, czy stać go na Twoje produkty, czy nie.

Każda strona internetowa powinna posiadać odpowiednie zakładki, które informują nas o aspektach Twojej działalności. I tak na początek ważna jest strona główna i krótki opis Twojej działalności. Druga zakładka powinna opisać produkt, który oferujesz dokładnie i szczegółowo. Ważne są także zdjęcia, które pokazują realny wygląd oferowanego produktu, cennik oraz zakładka z danymi kontaktowymi i dodatkową mapą dojazdu, jeśli Twoja firma znajduje się na peryferiach. Bardzo istotną rzeczą są także opinie, które mogą wystawiać Twoi klienci. Jest to znak dla innych osób, że jesteś uczciwy i oferujesz produkty najwyższej jakości.

Jak stworzyć stronę internetową?

Najlepiej zrobi to agencja e-commerce GreenWeb https://www.greenweb.pl/ Wybierając profesjonalną firmę masz pewność, że Twoja strona będzie zrozumiała i na najwyższym poziomie. Ważne jest także pozycjonowanie strony. Co to oznacza? Jest to pozycja Twojej strony na liście wyszukiwarki Google po wpisaniu konkretnego hasła. Jest to niezwykle istotna rzecz, której nie można pominąć. Gdyż sama strona będzie do znalezienia jedynie przez osoby, które znają adres tej strony. A przecież każdemu zależy na dotarciu do jak największej ilości klientów. Dlatego stworzenie strony zostaw fachowcom, którzy regularnie będą przeprowadzać audyt SEO i sprawdzać, czy Twoja strona zajmuje wysoką pozycję w wyszukiwarce.