Układ strony a pozycjonowanie

Właściciele dużych portali internetowych (czyli np. internetowych sklepów) nigdy nie pozycjonują ich na własną rękę. Zawsze robią to z pomocą doświadczonych specjalistów od branży SEO, więc to właśnie im zlecają to zadanie. Jeżeli jednak na ten moment profesjonalna agencja marketingowa jest dla ciebie zbyt droga i po prostu nie stać cię na to, by nawiązać z nią fajną dłuższą współpracę i skorzystać z jej usług, zlecając jej pozycjonowanie, póki co musisz niestety dbać o swoją stronę samodzielnie, co też jednak da się uczynić. Najpierw sprawdź więc, w jaki stanie jest twoja witryna w chwili obecnej, by dopiero potem ustalić, co takiego mógłbyś z nią zrobić.

Przeprowadź wstępny audyt i oceń w jego ramach układ witryny. Wbrew pozorom ma on bezpośrednie przełożenie na skuteczność pozycjonowania i efektywność wszelkich innych działań marketingowych.

Zapewne już wiesz, że na pozycjonowanie stron internetowych wpływ ma olbrzymia ilość elementów. W dzisiejszym tekście zajmiemy się wyłącznie jednym z nich, czyli mówiąc wprost i dokładnie – układem strony oraz rozkładem jej poszczególnych segmentów. Sam przecież wiesz, że ten układ ma ogromne znaczenie. Jeżeli wchodzisz na stronę, która mogłaby zainteresować cię swoją treścią, ale która jest źle zorganizowana, przez co trudno ci się po niej porusza, najprawdopodobniej nie wytrzymasz na niej zbyt długo i zamkniesz ją już po paru minutach albo i wcześniej, udając się do czytelniejszej i łatwiejszej w odbiorze konkurencji.

Twoja strona internetowa ma być komfortowa dla Internauty. Audyt sklepu internetowego czy audyt witryny może bardzo szybko i łatwo wykazać, że ta witryna ma np. niewłaściwy układ. Musisz jednak zdawać sobie sprawę z tego, że ten układ nie jest oceniany wyłącznie przez czytelników, czyli Internautów. Roboty Google też biorą go pod uwagę, w momencie gdy przyznają witrynom konkretne pozycje.

Sam tekst powinien być natomiast wartościowy i ciekawy. Musi przyciągać wzrok i sprawiać, że Internauta naprawdę będzie chciał go przejrzeć i zrobi to z przyjemnością, nie ograniczając się wyłącznie do spojrzenia na kilka linijek pierwszego akapitu. Unikaj zbyt długich i monotonnych bloków tekstów. Zawsze rozdzielaj je nagłówkami lub podtytułami i zmieniaj kolor czcionki, podkreślaj ciekawsze fragmenty oraz pogrubiaj te treści, które są w tekście najważniejsze. Używaj też elementów graficznych. One akurat bezpośrednio przekładają się na pozycjonowanie stron internetowych. W każdym tekście powinno znaleźć się miejsce dla jakichś zdjęć bądź obrazków.

Darmowe audyty SEO – czy warto z nich korzystać?

Gdyby pieniądze nie stanowiły przeszkody na drodze do osiągania różnych celów, wszyscy mogliby te cele bez problemu osiągać i każdy dałby sobie radę chociażby z prowadzeniem własnego biznesu. Ale tak oczywiście nie jest. Nawet audyt sklepu internetowego, poprzedzający zawsze pozycjonowanie sklepu internetowego, jest przecież kosztownym rozwiązaniem, bo płaci się za niego od kilku do nawet kilkunastu tysięcy złotych!

Czy można taniej? Ano można. Istnieje też coś takiego jak zupełnie darmowy audyt SEO. Nie trzeba się na nim znać, by się domyślać, że będzie się on różnić od typowego płatnego audytu i w jego ramach człowiek uzyska dostęp do mniejszej ilości opcji i tym samym mniejszej ilości informacji na temat swojej własnej internetowej strony. To jest właśnie podstawowa wada darmowych audytów. Czy jednak jest ona wystarczającym powodem do tego, by z tych narzędzi w ogóle nie korzystać, nawet jeśli nie ma się pieniędzy na pełnopłatne analizy przeprowadzane przez agencje e-commerce?

Audyt, który jest przeprowadzany za darmo, nigdy nie będzie przeprowadzany ręcznie. To po prostu niemożliwe. Czas kosztuje, podobnie zresztą jak włożona w daną czynność praca i zaangażowanie, tak więc rozwiązania darmowe są rozwiązaniami mocno zautomatyzowanymi i tak samo to wygląda w przypadku darmowych audytów SEO i wszelkich innych czynności związanych z branżą SEO. Każdy może z tych rozwiązań skorzystać, bo w tym celu wystarczy po prostu skorzystać ze specjalnych i ogólnodostępnych generatorów, które w ciągu dosyć krótkiego czasu potrafią przeanalizować całą stronę i sklep internetowy.

Nie trzeba wprowadzać do nich jakichś licznych i nietypowych informacji na temat witryny. Wystarczy do odpowiedniego okienka wpisać adres konkretnego portalu, by generator zaraz potem zaczął pracować i zaczął przeprowadzać darmowy audyt. Informacje uzyskane w ramach tej analizy zwykle trafiają do oddzielnego dokumentu, który potem może zostać przesłany na adres mailowy osoby zainteresowanej, aby miała ona do niego swobodny i nieograniczony dostęp.

To wszystko brzmi naprawdę świetnie, przynajmniej w teorii i na pierwszy rzut oka. Skoro bowiem istnieje coś takiego jak totalnie darmowy audyt SEO, na który nie trzeba przeznaczyć nawet jednego grosza, teoretycznie nikt już nie powinien płacić za przeprowadzanie podobnych analiz. A jednak tkwi tutaj niejeden haczyk. Generatory nie są bowiem w stanie przeprowadzić takiej analizy w sposób bardzo dokładny i rzetelny i właśnie o tym należy pamiętać. Audytem mimo wszystko powinni zajmować się specjaliści, a nie roboty.

SEO

Na czym polega audyt strony internetowej?

Ruch organiczny z wyszukiwarki to najlepszy ruch, który jesteśmy w stanie pozyskać do swojej strony internetowej. Dziedzina, która zajmuje się pozycjonowaniem stron, nazywa się SEO. Jest to skrót od anglojęzycznego Search Engine Optimization, a po polsku oznacza pozycjonowanie i optymalizacje stron internetowych pod wyszukiwarki.

Dlaczego ruch z SEO jest najlepszy?

Ruch z wyszukiwarki jest najlepszy, ponieważ wyszukiwarka, szczególnie Google, zwraca bardzo trafne wyniki wyszukiwania dla danych fraz. Oznacza to, że jeśli uda nam się osiągnąć wysoką pozycję pod słowo kluczowe jak na przykład „sklep ogrodowy,” to na naszą stronę trafi wiele osób (zależnie od popularności słowa) zainteresowanych zakupami produktów ogrodniczych. Ruch tego typu jest więc bardzo wartościowy, a jego skuteczność pokazuje duże zainteresowanie płatnymi reklamami w wyszukiwarce.

Reklamy w wyszukiwarce, to już nie SEO, a SEM, a więc połączenie pozycjonowania stron internetowych z reklamą w wyszukiwarce. Tak więc co do zasady, pozycjonowanie oferuje nam darmowy ruch, a reklamy są naturalnie płatne. Oczywiście SEO wymaga wielu inwestycji w dobrze zoptymalizowaną stronę internetową, pozyskiwanie linków do tej strony, dobre treści, ale ruch co do zasady jest darmowy, ponieważ nie płacimy za pojedyncze kliknięcia.

Pozycjonowanie sklepu online – od czego zacząć?

Utworzenie strony internetowej nie jest w tych czasach szczególnie trudne. Na rynku znajdziemy wiele kreatorów, z których pomocą proces tworzenia strony sprowadza się do przenoszenia wcześniej utworzonych bloków strony, podziału strony na sekcje i dodania treści. Jednak takie strony, to zdecydowanie za mało, szczególnie jeśli konkurencja pod daną frazę, na którą chcemy pozycjonować nasz sklep, jest duża.

Dlatego też powinniśmy zlecić specjalistyczny audyt strony internetowej, żeby utwierdzić się, czy strona nadaje się do pozycjonowania, zanim zaczniemy inwestować w różne usługi, jak chociażby linki do strony. Jest to ważne dlatego, że SEO, to również optymalizacja, o czym wiele osób zdaje się zapominać.

Co sprawdzi audyt strony?

Audyt wykaże czy strona jest dostosowana pod obecne standardy oraz bezpośredni wytyczne danej wyszukiwarki, zwykle Google.

Czynniki techniczne mające wpływ na pozycjonowanie strony to na przykład: szybkość pierwszego wczytywania treści, szybkość działania strony, poprawnie wdrożony certyfikat SSL (bezpieczne połączenie, zielona kłódka, adres HTTPS), czy jakość hostingu, na którym osadzona jest nasza strona (domena).

Inne czynniki, jakie zostaną sprawdzone podczas audytu, to jakość i unikalność treści zawartych na stronie czy linkowanie wewnętrznie w obrębie strony. Dopiero po sprawdzeniu tych czynników będziemy w stanie przejść do pozycjonowania właściwego, a więc linkowania strony.